Technologia

  • TECHNOLOGIA ŚWIATŁOWODOWA GPON

W ramach projektu przeiwduje się, że wszystkie przyłacza zarówno w sieci dystrybucji sygnału jak i dostarczania do klienta końcowego zostaną wykonane w technologii światłowodowej FTTH. Wramach budowanej sieci sieci światłowodowej przewidziano wykorzystanie technologii PON, czyli technologii o strukturze punkt - wiele punktów. Sieć budowana jest w oparciu o technologię GPON firmy ZHONE Technologies. Składa się z koncentratorów sieciowych GPON oraz zakończeń sieciowych abonenckich. Stosowane w sieci modele urządzeń abonenckich umożliwiają świadczenie następujących usług :

  • dostęp do sieci Internet
  • dostęp do kanałów telewizji cyfrowej DVB-C z kodowaniem (system dostępu warunkowego Cryptoguard)
  • telefonia stacjonarna POTS
  • łącza dzierżawione

                                        

        Urządzenie abonenckie ZHONE                       Urządzenie abonenckie   z   TV

 

  • SIECI RADIOWE MIMOSA  w technologii SRS

W 2020 roku staliśmy się partnerem firmy MIMOSA by Airspan, co pozwoliło nam na większe zaangażowanie w rozwój naszych produktów dostępu radiowego. Oprócz oferowania naszym klientom dostępu do usług telekomunikacyjnych za pośrednictwem radiowych urządzeń klasy operatorskiej MIMOSA, możey zaoferować kompletne rozwiązania sieci radiowych w wolnych pasmach częstotliwości jak i dedykowanych.

Na obszarach w których dostępność Internetu przewodowego jest bardzo mała, gdzie rozmieszczenie domostw na dużym obszarze uniemożliwia (szczególnie ze względów ekonomicznych) budowę sieci kablowej (światłowodowej czy też miedzianej) w odwecie przychodzi nam technologia dostępu radiowego. Niestety ze względu na bardzo dużą popularność urządzeń WiFi oraz ich szerokie stosowanie praktycznie wszędzie występuje znaczna zajętość pasma radiowego, która w niektórych przypadkach uniemożliwia świadczenie jakichkolwiek usług dostępu radiowego.

W związku z pojawieniem się na rynku nowej technologii transmisji radiowej SRS – Spectrum Reuse Synchronisation otworzyły się nowe możliwości zarówno dla zwiększenia ilości podłączonych radiowo użytkowników końcowych jak i znacznego zwiększenia prędkości transmisji danych. W technologii SRS, która umożliwia tak precyzyjne synchronizowanie danych nadawanych i odbieranych pomiędzy punktami dostępowymi a klienckimi, że dane pasmo częstotliwości radiowych może być użyte wielokrotnie na tym samym obszarze. Mówiąc krótko, technologia umożliwia zwiększenie przestrzeni radiowej dla transmisji bez zajmowania kolejnych kanałów radiowych w i tak mocno zajętym planie kanałowym. Przykład z naszego rejonu w zakresie pasma wolnego 5 Ghz, w okolicy miejscowości Banino w Gdańsku pokazuje zajętość praktycznie całkowitą spektrum pasma od  5,1 GHz do 6,1 GHz. Uruchomienie czegokolwiek w tak zajętym obszarze jest już praktycznie niemożliwe. Lokalni „operatorzy” wchodzą sobie w zakresy częstotliwości, zakłócając się nawzajem i powodując wzajemnie niedostępność usług. Jest to obraz skanera z dnia 10 marca 2017.

W takich przypadkach jak opisany powyżej można jednak zastosować nową technologię, która pracuje w synchronizacji umożliwiającej ponowne użycie zajętego pasma dzięki precyzyjnej synchronizacji. W nowej technologii użyto dwóch kanałów transmisyjnych, synchronizowanych w ten sposób, że każdy na przydzielony slot czasowy w jakim ma wysłać i odebrać pakiety danych. Synchronizacja ta wspierana przez systemy GPRS i GLONASS jest na tyle precyzyjna, aby transmisja i odbiór pakietów danych w przydzielonych slotach czasowych odbywała się z najwyższą możliwą wydajnością